שאלות נפוצות

איך אדע אם יש לי כמות חלב מספקת להאכלת התינוק?

הנקה בתדירות גבוהה מעודדת ייצור חלב בכמות מספקת ומפחיתה היווצרות גודש. יש לנסות להניק 8-12 פעמים ביממה בשבוע הראשון לאחר הלידה. תינוק עלול לאבד ממשקל הלידה 7% לאחר הלידה. כאשר נכנס החלב ה"בוגר" לרוב בין היום 2-5, התינוק הממוצע יעלה מעל 170 גרם בשבוע. יש לקחת את התינוק לטיפת חלב לשקילה בשבועות הראשונים.במשך השבוע הראשון, צבע הצואה עשוי להשתנות לצהבהב, רך וגרגירי. ישנם תינוקות שעושים צואה לאחר כל ארוחה.
לראש העמוד לראש העמוד

איך אדע לטפל בתינוק שלי?

כאשר התינוק היה ברחם,  סופקו כל צרכיו. התינוק קיבל אוכל בלי לבקש, הטמפרטורה היתה נכונה והוא היה מוגן. לאחר הלידה, התינוק עדיין זקוק לדברים האלו ומכיוון שהתינוק חסר אונים, אנו ההורים צריכים לספק לו את זה. על מנת להרגיש מוגן, התינוק  עשוי לרצות להיות על הידיים והוא זקוק לזה כמו אויר לנשימה! הבכי של התינוק הוא הכלי התקשורתי היחיד  שמאותת לנו שהוא זקוק למשהו. בתחילה, אנו צריכים "ללמוד" את התינוק שלנו, להתבונן בו. עם הזמן והניסיון, נבין איך לפענח את הבכי שלו. בשבועות הראשונים, בכי זה אות מאוחרלרעב. אנו נרצה לגשת לתינוק לפני שהוא בוכה. כשאנחנו רואים אותו זז, מכניס אצבעות לפה, עושה תנועות בפה, נניק אותו ולרוב זה ירגיע אותו.
לראש העמוד לראש העמוד

איך אוכל לעזור לבעלי/בן/בת זוגי להרגיש יותר בטחון בטפול בתינוק?

לפעמים, לבן זוג אין ניסיון בטפול בתינוק. אולי הוא אף פעם לא החזיק תינוק בחייו. יש אנשים שמפחדים מתינוק קטן. הוא נראה שברירי מדי. הפחד יכול לגרום לצעד אחורה. רצוי לאפשר לבן זוג להתנסות עם כמה שפחות ביקורת. להלן כמה דרכים שבן הזוג יכול להיות שותף בטפול בתינוק:

א) בן הזוג יכול להחזיק את התינוק ולאט לאט יכיר אותו.

ב) להצטייד במנשא ולטייל אתו.

ג) להחליף לו חיתולים.

ד) לעשות לו אמבטיה

ה) לתמוך באם, להביא לה אוכל, שתייה.

 ו) לעזור בטפול הבית וקניות.


לראש העמוד לראש העמוד

באיזה נסיבות יש צורך לגשת לרופא או טיפת חלב בשבוע הראשון?

א) אם לתינוק אין מספיק חיתולים רטובים או עם צואה .

ב) אם לתינוק יש שתן כהה לאחר היום השלישי (אמור להיות שקוף או צהוב בהיר).

ג) אם לתינוק יש צואהכההלאחר היום הרביעי (אמור להיות צהוב, בלי מקוניום).

ד אם לאם יש סימפטומים של "מסטיטס", (דלקת בשד), החזה רגיש, עם אודם, צמרמורות, והרגשה לא טובה כמו שפעת.

לראש העמוד לראש העמוד

האם יש להתכונן בזמן ההריון לקראת ההנקה?

לרוב אין צורך להתכונן. אם פטמות האם שטוחות או שקועות, ניתן להיעזר במעצב פטמות בשליש האחרון של ההריון.
לראש העמוד לראש העמוד

האם יש מאכלים או שתייה האסורים בתקופת ההנקה?

אין מאכלים שאם צריכה להמנע מהם בתקופת ההנקה. אפשר לאכול הכל, ולשים לב אם לתינוק יש איזו רגישות. מומלץ להגביל שתייה עם קפאין, (קפה, תה,קוקה קולה) לשלוש כוסות ביממה. לפעמים, תינוק יכול להיות ערני מדי, לא להירדם ולא רגוע אם האם שותה יותר מדי שתייה עם קפאין.

לראש העמוד לראש העמוד

האם להניק בצד אחד או בשני הצדדים בכל הנקה?

מומלץ להתחיל בשד אחד ולתת לתינוק לינוק עד שנרדם או משחרר. לאחר הפסקת החתלה ועד ששוב יראה סימנים של חוסר נוחות,  להציע את השד השני. יש להניק בשני הצדדים על מנת למנוע גודש ולהגביר את הגירוי לייצור החלב בשני השדיים.
לראש העמוד לראש העמוד

האם צריך להצטייד במשאבה לפני הלידה?

משאבת הנקה לא הכרחית בהתחלה, אלא אם יש קשיים, ונותנים תוספת לתינוק. בדרך כלל, נשתמש במשאבה לאחר כחודש, אחרי שההנקה יותר מבוססת, אם נרצה לצאת מדי פעם או כשחוזרים לעבודה.

לראש העמוד לראש העמוד

האם צריך לתת לתינוק יונק תוספת של מים?

תינוק יונק לא זקוק למים עד שהוא מתחיל לאכול אוכל מוצק. בימים החמים, חשוב להציע לתינוק את השד לעתים יותר קרובות, בשביל הצמא.
לראש העמוד לראש העמוד

ידיים ופינוק?

מחקרים מראים שאם ההורים יספקו לתינוק מה שהם צריכים (חום ואהבה, קרבה, מגע, אוכל וכדומה), בשנה הראשונה לחייו, הוא יגדל להיות עצמאי. אם נותנים לתינוק לבכות בלי לגשת אליו, התינוק בסוף יפסיק לבכות אבל מייאוש. הוא יבין מזה שאף אחד לא בא לעזור לו. רצוי שהתינוק ילמד שכשהוא זקוק לדבר, יש למי לפנות. ככה נבנה לתינוק בטחון עצמי. להחזיק תינוק בידיים או במנשא זה לא פינוק! 

לראש העמוד לראש העמוד

מה התדירות המומלצת בהנקה?

בשבועות הראשונים, ככל שמרוקנים את השד לעתים קרובות, ייצור החלב יעלה. מומלץ להניק לפחות 8-12 פעמים ביממה.
לראש העמוד לראש העמוד

מה עושים אם תינוק נרדם בזמן הנקה?

אם התינוק נרדם לאחר כמה דקות בצד הראשון, יש לנסות להעיר אותו בכל דרך אפשרית. (אפשר להפשיט אותו, להחליף לו חיתול). לאחר שהתעורר יש להחזיר אותו לשד הראשון. לאחר שינק באופן פעיל לפחות עשר דקות, אפשר לעשות לו גרפס, להחליף לו חיתול ולהציע לו את השד השני. כאשר התינוק מתנתק או נרדם בצד השני, אפשר להבין שהוא סיים. כמובן, יש לעקוב אחר חיתולים רטובים (עשרה ימים בין 4-6 ולאחר מכן 6-8) וצואה לפחות 4 חיתולים או יותר. יש תינוקות שעושים צואה לאחר כל ארוחה. כמובן, חשוב לשקול את התינוק כל שבוע בטיפת חלב בשבועות הראשונים, לוודא שהוא עולה מספיק במשקל.
לראש העמוד לראש העמוד

מתי אפשר לתת לתינוק מוצץ?

בשבועות הראשונים, התינוק מתרגל ליניקה בשד. פטמות אחרות כמו פטמות של בקבוק או מוצץ עלולות לשבש את הלמידה. לכן, לא מומלץ לתת מוצץ עד אחרי שההנקה יותר מבוססת, לאחר כמה שבועות, אם בכלל, הרי יצר המציצה נוצר כדי שתינוק ירצה לינוק והשד הוא המענה הטבעי ליצר זה.
לראש העמוד לראש העמוד
עבור לתוכן העמוד