לגלות את האמהות בתוכינו

לפני שלושים שנה, אחרי לידתו של בני הראשון, אני זוכרת שחשתי בודדה מאוד. מאוד רציתי ילד. כל חברותיי הטובות כבר הפכו לאמהות, אני נותרתי אחרונה.הייתי בת שלושים, נשואה ובעלת תואר ראשון. עם כל האהבה שחשתי כלפי הילד הזה, השתוקקתי לתקשורת עם מבוגרים והיו לי אינספור שאלות על גידול ילדים. קניתי ספרים, אבל עדיין חסרה לי ההדדיות והאמפתיה שניתן לקבל אך ורק משיחה עם אישה אחרת בארבע עיניים. משפחתי וחבריי, שאלו ללא הרף האם אני מרוצה מתפקידי החדש כאמא. בתגובה, "שיחקתי" באומרי; זה נפלא! אני כל כך מאושרת.... כאשר אני מביטה לאחור על תקופה זו, אני מבינה שלא הייתה לי עזרה למרפא ולא יכולתי לחלוק את רגשותיי עם אף אחד. לא ששתי להודות כמה הרגשתי תשושה אז, עד כמה לא היה לי אף רגע לעצמי שלא לדבר על דקה לשתיית כוס קפה או קריאת עיתון.

האם זו מהות האמהות?

 

השלב הראשון בין לידה עד6 חודשים, עלול להיות מרתיע, מפחיד ומבלבל. אמא חדשה עלולה להרגיש שהיא טובעת ומאבדת את זהותה היא. השיתופיות הגופנית(סימביוזה) המתרחשת, הינה חיונית ובריאה נפשית. אך עבור חלק מהנשים, יכול להיות תהליך קשה. כל אישה מסתגלת לאמהות בקצב האישי שלה. גמישות, יכולת "לזרום" וקבלת סגנון החיים החדש-- הן היכולות שיעזרו להסתגל לאמהות בצורה חלקה. ככל שאת יכולה להניח את צרכייך בצד, באופן זמני, כך ההסתגלות תהייה קלה יותר. ככל שתוכלי לדחות סיפוקים מיידים, כך ההסתגלות תהייה חלקה יותר. ככל שתוכלי לומר לעצמך; "קשה לי עכשיו, אבל המצב ישתפר" המעבר לאימהות יהיה קל יותר.

התחלתי לעבוד עם אמהות חדשות לאחר לידה, לפני כעשור. מעולם לא שכחתי את החוויה האישית שלי, והשתמשתי בה אפוא, כאור מנחה.

כיום, בישראל, אני מאמינה כי לחלק מהנשים המעבר לאמהות הינו "משבר חיובי". מרבית הנשים היום, הן נשות מקצוע או שואפות לכך. הן אסרטיביות, מכוונות מטרה ושועטות קדימה. אנו חיים בחברה המעודדת הקמת משפחה ובו בזמן מעודדת יצרנות וטכנולוגיה. כיצד אישה, הרגילה לעבוד מ9 עד 21 ב"היי-טק", מתמודדת עם התפקיד החדש שלה, הכולל טיפול בילדים, כביסה וניקיונות ועושה את המעבר לאמהות?

כיצד היא לומדת להיות אם? כיצד היא עוברת, מאישה בעלת - תפקיד בכיר-אסרטיבית-מקבלת החלטות-ומכובדת, לאם חדשה-השוחה בים של חוסר ודאות -לא יודעת את כל התשובות לכל השאלות-ופתאום חיה עם ספקות. מי נמצא לצידנו כדי לתת לנו משוב על "האם אני מצליחה בתפקיד החדש"? כיצד נדע מה לעשות? יש הגורסים כי תובנה זו הינה אינסטנקטיבית, אך אני מאמינה, שכמו בכל מקצוע חדש, גם האמהות נלמדת. גם את האמהות צריך לגדל ולטפח, בדיוק כפי שאנחנו מגדלות ומטפחות את ילדינו.

טרם המהפכה התעשייתית,המשפחות חיו בתא משפחתי מורחב. האמהות לא נשאו את האחריות לצאצאיהן לבדן, תמיד הייתה בסביבה סבתא, אחות או דודה שעזרו לאמא הצעירה בגידול הילד. בימינו אנו, החברה המודרנית חיה בתאי משפחה גרעיניית- אמא, אבא וילד. אם אין לך הורה בקרבה (ואם יש אז לא תמיד מערכת היחסים תקינה) או חברה טובה שיש לה ילדים ומבינה את המצב, את עלולה למצוא את עצמך בבדידות נוראית מול תינוק מקסים, לעתים צווחני וחסר מנוחה.

אני מאמינה שהיום, להפוך לאם הינו אתגר מיוחד, כי לנו הנשים, יש ציפיות גבוהות מאוד מעצמינו. אנו עובדות בעבודות שבאופן מסורתי, החזיקו בהן גברים, הגענו למשרות חשובות ומכובדות (רופאות, עורכות דין, פוליטיקאיות, היי-טק, חינוך...) וכאשר אנחנו הופכות לאמהות, אנו אלו שצריכות לעצור , לוותר ולזוז הצידה לרגע. זה לא קל, ועבור רבות המצב עלול לגרום למערבולת ומהפכה פנימית.

אני מאמינה כי הניסיון להסתגל למצב החדש לבד, ללא עזרתן ותמיכתן של נשים נוספות, עלול לגרום לתחושת בדידות.

בקבוצות שאני מנחה ב"מלהיב", תפקידי הוא,לאפשר לנשים לחלוק, ללמוד ולהציע תמיכה האחת לשנייה. בעיניי, אין נכון ולא נכון, כל אישה מביאה את אישיותה, ערכיה ומטענה לקבוצה. הקבוצה עוזרת לאמא החדשה להאמין בעצמה, כי בעולם של טכנולוגיה ותרופות פלא, יתכן ואיבדנו את היכולת לסמוך על עצמינו. בקבוצה, אנו למדות שוב, כי זה בסדר לא להרוויח כסף כרגע, והתמורה האדירה להבאת ילד לעולם, אף על פי שאינה נמדדת בממון, אינה ברת השוואה לדבר. אנו לומדות לדחות את הצורך שלנו בסיפוק מיידי, שכן בתור הורים, יש לפנינו המתנה ארוכה לפני שנשמע מילה טובה או תודה על היותנו אמהות טובות. תהליך האמהות הינו תהליך דינמי. אנו לומדים וצומחים כל הזמן, בדיוק כפי שילדנו צומחים ולומדים. אנו אנשים שזקוקים לאינטראקציה ותקשורת עם אנשים אחרים, לכן אני מאמינה כי זה כה חיוני למצוא נשים אחרות לחלוק איתן את חווית האמהות בתקופה המיוחדת הזאת.

אני ממליצה בחום, לכל אם שלא מכבר ילדה את ילדה הראשון, למצוא קבוצה בה תוכל להשתתף יחד עם נשים נוספות, בפגישות שבועיות.

 

אני מזמינה את האמהות לסדנה בת שמונה המפגשים אצלנו במלהיב.

  

ניתן להשיג אותי ב: 052-2840550

 

www.malhiv.org.il

    

* * *    


 

 

איילין אילן,BA, MA , IBCLC

חברה במועצה הבינלאומית ליועצי הנקה

עבור לתוכן העמוד